Bitcoin, který vznikl v důsledku finanční krize v roce 2008, byl koncipován společností nebo anonymní osobou skrývající se pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Bitcoin měl původně sloužit jako prostředek pro mezinárodní platby a alternativa k mezinárodnímu bankovnictví. Bitcoin nemůže nějak ovlivnit, přepsat nebo zničit žádná banka či skupina lidí.
Bitcoinu je 10 let
Aktuálně po deseti letech od poslední velké finanční krize a zároveň založení Bitcoinu se zdá, že přichází další hospodářská krize. Ekonomové a finanční experti mluví o negativních výnosech dluhopisů, nízkých úrokových sazbách a nízkých bankovních zásobách. Kromě toho poukazují na blížící se recesi, která by mohla být regionální, nebo dokonce globální.
Otázka zní: Jaký dopad by měla další velká recese na Bitcoin a kryptoměny? Názor ekonomů je rozdílný, přičemž nadšenci kryptoměn očekávají, že v krizi může být Bitcoin bezpečnou investici. Ale setkáváme se i s názory, že všechna aktiva – včetně kryptoměn – by ve finanční krizi měly ztrácet na hodnotě.
Blížící se velká ekonomická krize
Někteří z vás, kteří pravidelně navštěvujete Twitter, jste si mohli všimnout, že někteří podporovatelé, ale i odpůrci kryptoměn mluví pravidelně ve svých statusech o recesi. Na začátku července tweetnul zakladatel společnosti Morgan Creek Digital, Anthony „Pomp“ Pompliano:
„V globální ekonomice čelíme silným výkyvům ceny a existují stále větší známky hospodářského poklesu. To povede k obrovskému posunu důvěry ke strojům a algoritmům. Bitcoin je lepší a využitelnější pro bankovnictví než současný finanční systém a bankéři.“
Podobně i zakladatel společnosti Global Macro Investor Raoul Pal na Twitteru napsal:
„V Evropě se toho hodně děje, jako by brzy měla přijít velká změna… pravděpodobně do konce léta.“
Ne každý však souhlasí s takovým názorem. Na jedné straně existují lidé, kteří věří, že by mohla nastat recese, ačkoli si nejsou jisti, jaký bude mít globální dopad. „Na celém světě existuje několik ekonomů a analytiků, kteří vyzdvihují potenciál globální recese,“ říká spoluzakladatelka a předsedkyně časopisu Power Ledger Dr. Jemma Green. „Negativní výnosy dluhopisů přetrvávají a nízké úrokové sazby ukazují menší schopnost centrálních bank stimulovat ekonomiky dalším snižováním sazeb. V Austrálii právě nedávno makléři varovali před hrozbou korekce trhu pro ASX, která by mohla zanechat mnohým investorům své portfolio ve ztrátě.“
Digitální zlato anebo dolar?
Byla by hloupost předpokládat, že je recese zaručena. Podívejme se však na současnou situaci ve světě. Ať už jde o obchodní válku mezi Čínou a USA, umělé nafukování cen akcií vlastními firmami, aby udržely další růst, ale i zkrachování prvních velkých firem. Nebylo prokázáno, že za poslední 2 roky měly tyto problémy nějaký dopad na kryptoměny. Podle Jemma Greena je pravděpodobné, že trh s kryptoměnami by byl ovlivněn případnou recesí.
„Kryptoměna jako Bitcoin byly vyvinuty jako alternativa k současnému finančnímu systému.“
Nedávný prudký nárůst cen kryptoměn potvrdil, že Bitcoin může být bezpečná investice v budoucnosti. Analytik Bloombergu, Mike McGlone nedávno napsal, že kryptoměny „získávají hodnotu jako digitální zlato“. Je lákavé dospět k závěru, že Bitcoin by měl být bezpečný nástroj na uchování peněz během recese. Někteří analytici však navrhují opak, přičemž poznamenávají, že závažné recese mají tendenci odepisovat všechna aktiva. „V prostředí silné recese se všechna aktiva prodávají, a to i v rámci globální finanční krize, kde se cena zlata propadávala,“ říká Leigh Travers. Toto tvrzení podporuje skutečnost, že v období mezi březnem 2008 a listopadem 2008 cena zlata klesla z 31 633 USD za kg na 23 802 USD (ačkoliv od roku 2009 se neustále zvyšuje).
A co bude s dolarem?
Za zmínku také stojí, že během krize v roce 2008 se cena amerického dolaru mezi 1. srpnem 2008 a 22. říjnem téhož roku podle článku New York Times zvýšila o 15,5 % oproti jiným mezinárodním měnám. To naznačuje, že mnozí tradiční investoři by se mohli obrátit spíše na americký dolar než na Bitcoin, ačkoli Leigh Travers poznamenává, že je těžké předpovědět, zda mu okolnosti budoucí recese umožní zachovat si statut světové „rezervní měny“. Jinými slovy, pokud si americký dolar neudrží svou sílu uprostřed potenciálně bezprostřední recese, Bitcoin by mohl extrémním tempem získávat na hodnotě.