Bitcoin je pohroma pro klima planety. Věta, kterou je možné často slýchávat z mainstreamových médií. Je to doopravdy tak špatné?
Bitcoin jako Las Vegas
Klima je žhavé téma. A to doslova. Globální oteplování děsí převážně mladé generace, které budou muset žít s následky jednání těch předchozích. I proto nejsou výjimečné stávky studentů, kterým není lhostejný osud modré planety.
Více informací: [TIP] Odměna za tipování hodnoty komodit a kryptoměn? Jak na to?
A tento narativ razí také mediální sféra. Prvoplánově a velmi nekompetentně. Naposledy tomu tak bylo, když globální mediální svět přejal zprávu o tom, že Bitcoin má stejnou energetickou spotřebu jako celé Las Vegas. Bombastická zpráva. Bitcoin zabíjí planetu. Tento příběh byl založen na jednom hlavním předpokladu.
Tím je přesvědčení, že Bitcoin je takový prapodivný technologický výstřelek, který vlastně nikdo nepotřebuje. A tudíž není ani potřeba, aby ničil planetu. V podstatě se tak jednalo o příběh o tom, jak hračka několika geeků spotřebuje tolik energie jako celé velké město. Město, které je pověstné gamblingem a divokým životním stylem. To už je, zdá se, přijatelná hodnota.
Média selhávají
Jenže Bitcoin nic takového není. Pár geeků jsou desítky tisíc lidí, kteří se podílí na provozu decentralizované sítě. A hračka je nezastavitelná, globální, veřejná a otevřená síť, která je hodnotově neutrální ke každému jednomu člověku na planetě.
Informace o BTC: Top 3 fakta o Bitcoinu
Bohužel tento fakt již nikde nezazněl. A právě proto je jasné, že mainstream stále nechápe, co to vlastně Bitcoin je. Potenciál této technologie je ovšem tak obrovský a tak nepředstavitelný, že se vlastně není čemu divit. Bezprecedentní technologie, která promění fungování celého světa, je na tom jako internet.
Kdo by v začátcích internetu dohlédl, kam až nás může dovést. E-mail byl dlouho jediný pořádný usecase pro internet a vlastně byl také hračkou pár geeků. Jenže jsou to právě geekové, kdo udává trendy zítřejšího světa. A Bitcoin už klepe na dveře široké veřejnosti.
Americká armáda vydá za 140 zemí
Pro srovnání je dobré si uvést příklady z reálného života. Bitcoin spotřebuje tolik energie jako velká aglomerace. Americká armáda spotřebuje tolik energie jako 140 zemí dohromady. V tomto srovnání je těžké chápat Bitcoin jako ohrožení životního prostředí.
Americká armáda má náklady okolo 900 miliard dolarů ročně, což je zdaleka nejvíce z celého světa. Diskuze o tom, zda je opravdu nutné mít takovou masivní armádu, je samozřejmě úplně odlišná. Pokud ovšem někomu záleží na životním prostředí, tak Bitcoin je opravdu jen kapka v obrovském moři.
Podobně špatné zprávy také přichází i z masného průmyslu, který je jedním z nejhorších problémů pro budoucnost klimatu. Mezi obrovské znečišťovatele patří také transportní business. Obzvláště pak velké lodě na převoz zboží jsou opravdovým problémem.
Co číst dále?
5 důvodů, proč je pro země třetího světa výhodné přejít na Bitcoin