Jednoduchý, ale účinný indikátor při obchodování – Bollinger Bands – Deník 4. týden

0
Bollinger-bands-trading-trade-graf-denik

Další zkoušku máme za sebou (pokud jste ji nestihli, najdete ji zde) a dnes je tak načase naučit se opět něco nového. Učit se budeme o poměrně málo používaném indikátoru Bollinger Bands. Už jste o něm slyšeli?

Co je indikátor Bollinger Bands?

Jde o indikátor, který je pojmenován po svém tvůrci Johnu Bollingerovi. Soustředí se zejména na volatilitu daného aktiva a je tvořen třemi čarami. Dvě krajní (horní a dolní čára) jsou odděleny středovou čárou, která dělí daný indikátor na jakýsi pomyslný kanál. Právě v něm se pak cena hýbe (většinou).

Výhodou tohoto indikátoru je to, že vám umí říci dvě velmi podstatné informace. BB vám totiž umí nejen říci směr aktuálního trendu (up, down nebo sideways), ale také vás umí upozornit i na jeho sílu.

Další nespornou výhodou BB je to, že je tento indikátor velmi jednoduchý a účinný (podle slov našeho tradera Jakuba Kralovanského). Stejně platí, že se BB dají obchodovat na všech time framech. Rovněž se dá obchodovat tento indikátor v jakémkoliv trendu (up, down, ale i sideways). Jak je to však možné? To si řekneme teď.

Jak používat Bollinger Bands?

U indikátoru BB jsou možné 3 základní strategie. První z nich nese název Bollinger Bounce. Využívá se při pohybu trhu do strany a obchoduje se následovně. Pokud se nachází graf na spodní čáře (je v extrémní zóně), dá se předpokládat, že se cena bude vracet do středu. Vhodná je tak pozice long. Naopak, pokud se cena dotýká vrchní čáry kanálu, tak je předpoklad, že bude padat (aby se vrátila ke středové čáře). Ideální strategií v tomto případě je short. Podstatný je při tom dotyk ať už s vrchní nebo spodní čarou, od níž se jako by odrazí a směřuje do středu.

Druhá strategie, jak využívat BB, se spojuje se silným uptrendem. Pokud má za sebou trh silné pohyby směrem nahoru, indikátor BB vám bude ukazovat doteky ceny s horní čárou (horní pásmo) a často se knoty dostanou až nad čáru. Pokud se cena aktivně drží nad středovou čárou, tak uptrend pokračuje a long pozice je na místě. Ta by měla být uzavřena v momentě, kdy se cena dostane pod střední čáru a dostane se do spodního pásma.

Pokud se vám tento deník líbí, tak neváhejte dát like na naši facebookovou stránku nebo dát odběr kmag.cz.

Samozřejmě že stejná strategie, ale v opačném garde, platí v downtrendu. Cena se musí držet pod středovou čarou a aktivně se hýbat ve spodním pásmu. Jakmile se dostane do vrchního pásma, downtrend by měl pravděpodobně končit.

Poslední strategií je takzvaný Bollinger squeeze. Pokud se zóny dostanou velmi blízko k sobě (obě pásma a všechny tři čáry jsou velmi blízko), cena má potenciál na obrovský pohyb up nebo down. Většinou jsou totiž BB poměrně široké. Pokud se však cena výrazně nehýbe, pásmo se stlačí (squeeze), což většinou skončí výrazným růstem nebo poklesem.

Závěr

Podle mě je Bollinger Bands velmi zajímavý indikátor. Rovněž mám pocit, že ho používá poměrně málo obchodníků (něco za tím tedy asi bude). Avšak i Jakub v samotném kurzu zmínil, že i on používá BB jako ověření nebo indicii před vstupem do obchodu. Nikdy se neřídí pouze tímto indikátorem.

Co číst dál?

Revoluční indikátor z kryptoměnového světa – Brandon Kelly – Deník 4. týden

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno