Táááák a náš pekelný týden ukončíme harmonickými patterny BAT a Butterfly. Poté, co jsme se jim od pondělka věnovali, prošli jsme si jejich základy, patternem AB=CD a také jednou zkouškou, dnes se podíváme na poslední dva patterny, abychom je následně mohli otestovat na zítřejší zkoušce spolu s patternem Gartley.
Co je harmonický pattern BAT?
V mnoha věcech budou i patterny BAT i Butterfly podobné tomu, co jsme si řekli už včera při patternu Gartley. Proto si řekneme pouze ty nejzákladnější rozdíly. Při BAT je rozdíl ten, že retracement z pohybu XA se dostane někde mezi úrovně (minimálně) 0,382 a (maximálně) 0,5, a tudíž bod B je vyšší než při Gartley.
Pro bod C pak platí stejně jako při Gartley patternu, že musí mít retracement alespoň nad 0,618 z pohybu AB, avšak nemůže se dostat nad bod A. Při bodu D je však pohyb dolů výrazný a měl by se dostat alespoň na úroveň 0,886 (přičemž by se samozřejmě neměl dostat pod původní bod X). Následně má BAT poměrně hodně matoucích pravidel, avšak Andrej Kalvoda vyzdvihl zejména následující.
Pro potvrzení patternu použijete Fibonacci Extension na pohyb A-B-C, při které musí být bod D pod hranicí 0,886. Stejně byste měli použít i Extension pohybu A-B-A a C-B-C, které vám krásně vykreslí vstupy a možnosti na buy orders. Stoploss jde pochopitelně pod bod D a targety, které chcete dosáhnout, budou kde? No přece na úrovni 0,382 a 0,618 z pohybu XA nebo AD (doporučeno AD zejména kvůli lepšímu RRR).
Pokud se vám tento deník líbí, neváhejte dát like na naši facebookovou stránku nebo dát odběr qtube.eu.
Co je harmonický pattern Butterfly?
Chaos. Jde nepochybně o nejtěžší pattern, takže pokud si netroufáte ho obchodovat, nic se neděje. I Andrej Kalvoda říká, že ho obchoduje poměrně málo, protože je trošku zákeřný (zejména kvůli nastavení stoploss). Takže v čem se Butterfly tak výrazně odlišuje od předešlých patternů?
Například v tom, že bod B musí být alespoň na 0,786 retracement z předešlého pohybu (tedy z pohybu XA). Zde krásně vidíte, že už to, kde se nachází bod B, vám určí pattern, který by měl na grafu vzniknout.
Pohyb z bodu B do C je stále stejný (0,618 z pohybu XA). No a následně přijde ten nejtěžší úkol, a to najít bod D. Jak to ale udělat, když už teď vidíme, že máme před sebou prodloužený pattern AB = CD?
Bod D najdeme tak, že je na 1,27 až 1,61 prodloužení (Fibonacci Extension) pohybu A-X-A. Jde však o velmi velkou zónu, a proto se soustředíte především na 1,27 a 1,41 (na 1,61 se dostane tento pattern pouze sporadicky).
Stejně by pro bod D mělo platit ještě jedno Extension pravidlo, a to je zaměřeno na pohyb C-B-C. Zde nás zajímají úrovně mezi 1,61 až 2,61. Zcela nejdůležitější je však Extension pohybu A-B-C. Ten vám totiž znázorňuje to, že obchodujete prodloužený pattern AB = CD, a tak musí platit daná pravidla. V tomto případě vás zajímají tedy levely 1,27 až 1,61, které vám mohou velmi pěkně zúžit celkovou nákupní zónu, kde by se dalo vstoupit do tohoto obchodu.
No ale kde dát v tomto patternu stoplossy a targety? Při stoploss je to v tomto případě velmi obtížné, takže tam se doporučuje zejména sledovat minulé ceny a supporty. Targety však zůstávají stále tytéž, a tedy 0,382 a 0,618.
Závěr
Pořádný chaos, že? Samé Extensions a retracementy, různé cenové hladiny, zóny a podobně. Alespoň ale už víte, proč jsem zdůrazňoval to, abyste si tyto Fibonacci indikátory pořádně načetli. Budeme je totiž potřebovat i příští týden. Nicméně nepředbíhejme, protože předtím, než se dostaneme k novým indikátorům, nás ještě čeká zkouška všech těchto harmonických patternů. Pokud je chcete vidět na nějakém speciálním kryptoměnovém páru, tak se o něj podělte dole v komentářích.
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek.
Co číst dál?
Bitcoin za 12 000 je aktuálne v hre – AB=CD – Skúška 6. týždeň