Včera jsme začali náš týden novým typem indikátorů. Jde o takzvané harmonické patterny, kterých je hned několik. Avšak pro jejich pochopení bylo třeba si zopakovat Fibonacciho Retracement a Fibonacciho Extension, který budeme používat nejen dnes při našem prvním harmonickém patternu, ale zejména zítra při zkoušce. Víte, jak se obchoduje pattern AB=CD? Pokud ne, tak tento článek je pro vás jako stvořený.
Co je harmonický pattern AB=CD
Jde o první, nejjednodušší případ harmonického patternu, který můžete najít na grafech. Na rozdíl od většiny patternů, které jsou složeny z 5 bodů (X, A, B, C, D), AB=CD má pouze 4 body (pochopitelně body A, B, C, D).
Jak jsem již včera zmínil, tak i u tohoto patternu jsou pravidla, která se musí striktně dodržovat. První z nich je, že nikdy neobchodujete tento pattern předtím, než dosáhne bodu D (pokud nechcete obrovsky riskovat). Teprve poté, co cena dojde do bodu D (cenová hladina), se vyplatí vstoupit do obchodu.
Tento pattern v bullish případě vypadá tak, že bod A je high a z něho cena padne do bodu B. Odtud se částečně odrazí zpět směrem vzhůru na retracement C (který je pochopitelně nižší než bod A). Následně cena padne do bodu D, který musí být nižší než bod B. A tady je druhé důležité pravidlo.
Velikost úsečky (cenová vzdálenost) z bodu A do B musí být stejná jako z bodu C do D. Jde však o cenový rozdíl (ne časový). Daný pattern je například validní i v případě, kdy cena spadla z A do B o 50 dolarů za jeden den a z C do D spadla o 50 dolarů za 4 dny. Jde vám tedy jen o to, že cena musí klesnout o stejnou hodnotu (ale čas může být různý). Samozřejmě, že ideální by bylo, kdyby byl stejný i čas.
Jak si pomoct s Fibonacciho indikátory?
U AB=CD patternu si umíte pomoct Fibonacciho retracementem. Pokud ho zobrazíte na topu a potáhnete z bodu A do bodu D (který by měl být na úrovni 0), tak budete sledovat zejména 2 hladiny. První je 0,382 a druhá je na hranici 0,618. Jak však pomocí nich obchodovat?
U 0,382 je strategie poměrně jednoduchá – po dosažení tohoto levelu prodat 50 % pozice a stoploss změnit na vstupní pozici – čili na cenu, jaká byla přesně na bodu D. V případě 0,618 pak zbývá už jen prodat zbytek celé pozice. Target se však vyplatí dávat částečně pod 0,382 a 0,618, aby byla jistota, že se vaše pozice opravdu zobchoduje.
Jedním z posledních pravidel je, že stoploss jde pod bod D. Jak moc chcete riskovat, je samozřejmě na vás samotných, ale RRR (Risk:Reward:Ratio) by mělo samozřejmě dávat smysl. Stoploss se pak následně mění po dosažení prvního targetu (levelu 0,382).
Prodloužený AB=CD pattern
Bod D může končit nejen na Fibonacci Extension levelu 1 (100 %), ale také může jít až na 1,272 (127 %) nebo 1,414 (141 %). V krajních případech může tento cenový level dokonce padnout až na 1,618 (168 %). Právě z tohoto důvodu se AB=CD pattern obchoduje až v momentě, kdy je s bodem D spojena i výrazná cenová akce (jako například vysoký objem). Bez toho se vstupovat do patternu AB=CD nemá.
Další nevýhodou tohoto patternu je, že může mít opravdu hodně možných vstupů (a to zejména kvůli prodlouženému D, které neskončí na 100 %, ale padne níže). Pokud byste tedy chtěli vstoupit v ideálním čase do tradu, museli byste buď mít nastavených hodně limitek (což je obrovský risk), nebo neustále sedět za počítačem, což je zase extrémně časově náročné. Andrej Kalvoda ještě uvedl, že i právě kvůli těmto důvodům on harmonický pattern AB=CD moc neobchoduje.
Závěr
Tak, první harmonický pattern máme za sebou. A zítra je čas na to, abychom si ho vyzkoušeli i na grafech. I když AB=CD by se měl hledat poměrně jednoduše (oproti ostatním jiným patternům), otázkou je, zda se ho podaří najít i mně. Přece jen, Andrej Kalvoda, trader vysvětlující harmonické patterny v kurzu Jakuba Kraľovanského, je na úplně jiné úrovni než nějaký nováček, který se jen začal učit obchodovat.
Co číst dál?
Obchodování je pouze o jednom – Fibonacci Extension – Deník 5. týden
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek F.