Konec vlastnictví? V bezhotovostním světě budoucnosti bude vaše peníze ovládat stát!

0
hotovost

Představte si svět, v němž neexistují papírové peníze. Pomyslete na ekonomický systém, který funguje výhradně na bázi digitálních měn. Ve městech už nenajdete bankomaty, protože je nepotřebujete, a vaše peněženka zeje prázdnotou i tehdy, že jste milionář. Zamlouvá se vám takový scénář? V dnešním článku vám představíme rizika plně digitalizovaného bezhotovostního světa!

Když vlády ovládají digitální peníze

Už dnes některé státy usilují o zavedení digitálních měn. Čína plánuje uvést na trh plně digitalizovanou verzi své měny v listopadu. Kanada, Británie, Norsko a Švédsko také zkoumají možnosti čistě digitalizovaných verzí svých národních měn. Tyto země jsou průkopníky a další státy je budou následovat.

Čistě digitální peníze totiž neznamenají jen rychlejší platby a lehčí peněženky, ale virtuální tok centralizovaných peněz lze i krásně sledovat, monitorovat a zaznamenávat. Vaše peníze jednoduše budou více pod kontrolou. Problémem ale je, že ne pod tou vaší!

Elity volají po bezhotovostním světě již roky

Myšlenka bezhotovostního a zároveň centralizovaného světa není novinkou. Harvardský profesor a bývalý ekonom MMF, Ken Rogoff, v knize The Curse of Cash argumentuje ve prospěch vyřazení fyzických peněz.

Podle Rogoffa hotovost jen napomáhá kriminálníkům a lidem, kteří se snaží vyhýbat daním. A tak to přece nejde! Vlády by podle něj měly přímo řídit peněžní systém a platby, které se před vládou dají skrýt, by měly být zakázány!

Rogoffovo přání se již brzy může stát skutečností!

Digitální peníze zanechávají stopy

Jelikož se dá tok centralizovaných digitálních peněz snadno sledovat, bezhotovostní společnost je snem každého režimu, který chce mít dohled nad svými občany. Už žádná koupě z ručky do ručky, všechna vaše tajemství, záliby i slabosti budou zaznamenány v digitálním toku vašich peněz. Před “velkým bratrem” nic neschováte, ani vaši večeři!

Digitální peníze jsou hračkou v rukou centrálních bank

Dnes se můžete vyhnout negativní úrokové sazbě prostě tak, že si pod postel schováte hromadu bankovek. Fyzická hotovost není ohrožena žádnou sazbou – kladnou ani zápornou. Pokud ale všichni budeme finančně existovat pouze digitálně, centrální banka se může rozhodnout, že každé Euro naprogramuje tak, aby se po roce změnilo na 90 centů.

Proč by to bankéři dělali? Inu, mohou si například myslet, že díky tomu budete více utrácet, čímž se povzbudí ekonomika. Každým rokem by se tak vaše úspory snižovaly, a to jen proto, že se vláda snaží stimulovat hospodářský růst.

Bitcoin nás může zachránit

Možná právě proto leží vládám Bitcoin (spolu s dalšími decentralizovanými kryptoměnami) tak v žaludku. V bezhotovostním světě, kde státy mají vlastní digitalizované měny, budou soukromé kryptoměny nabízet jedinou alternativu k vládním penězům. A jako jediné nebudou pod absolutní kontrolou státu.

Co číst dále?

[Video] Budoucnost peněz – Andreas Antonopoulos o tom, jak vidí moderní svět kryptoměn

Zdroj:
finance.yahoo.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno