Krize v EU bude dlouhá a zapíše se do historie – Paolo Gentiloni

0
Krize v EU bude dlouhá a zapíše se do historie - Paolo Gentiloni

Vznik novodobé ekonomiky se datuje někde na rozhraní 19. a 20. století. Za posledních více než 100 let se toho ve světě financí moc nezměnilo. I nadále se tisknou nové peníze. Bohatší jsou ještě bohatší a peníze vládnou světu. Skončí někdy tento „chaos”?

Od počátku 20. století svět prošel několika velkými finančními krizemi. Můžeme identifikovat několik různých cyklů. Prvním je cenový růst a naděje. V tomto období všechno roste, nezaměstnanost klesá na úroveň kolem 0 až 5 %, firmám se daří, zisky rostou. Takový vývoj světové ekonomiky ovšem nemůže pokračovat donekonečna. Pády, krize a recese jsou přirozený vývoj na trhu, který tvoří vývoj moderních financí. Během růstu všichni vydělávají a těší se ze zisků, aby následně během krize opět o všechno přišli. Samozřejmě z pádů v krizi profitují ti nejšikovnější na úkor slabších jedinců a investorů.

Může se tato krize od jiných lišit?

Již nyní je vysoce pravděpodobné, že nejbližší měsíce zažijeme jednu z nejhorších hospodářských krizí. Možná i nejhorší. Například Evropská unie dokonce varuje před vůbec nejhorší krizí, jakou jsme kdy zažili. Je třeba se bát? Evropská unie se letos připravuje na „recesi historických rozměrů”, přičemž se očekává, že pandemie koronaviru způsobí pokles ekonomické produkce o 7,4 %.

„Evropa čelí hospodářskému šoku, který je nejhorší od velké hospodářské krize,” uvedl ve středu šéf ekonomiky EU Paolo Gentiloni. Varoval, že prudký pokles představuje hrozbu pro jednotnou měnu (EURO) a trh.

„To, že jsme v hluboké krizi, ještě nemusí nic znamenat. To největší utrpení může přijít až později,” řekl Gentiloni pro Euronews.

Podle prognózy komise bude tento rok na trhu přibližně 7,7% pokles. Jde o největší propad od roku 2008. Pokud pandemie bude pokračovat i během léta, propad může být dvojnásobně větší.

Možná tě bude zajímat: Vysoká škola tradingu – Produkt, který tě naučí úspěšně obchodovat na burze

Propad HDP o více než 6 procent!

Řecko, Itálie, Španělsko a Chorvatsko jsou připraveny na to, aby se jejich ekonomiky v roce 2020 propadly o více než 9 procent. Tyto země se spoléhají na cestovní ruch. Ten je ale dočasně pozastaven. Dokonce i evropská hospodářská velmoc Německo navzdory dobře zvládnuté situaci kolem pandemie očekává propad HDP o minimálně 6 %.

Šíření koronaviru se zpomaluje ve většině členských států EU, které v současnosti postupně otevírají své ekonomiky. Pandemie poškodila hlavně průmyslovou výrobu, investice, mezinárodní obchod, kapitálové toky a zásobovací řetězce. Kvůli karanténě a opatřením skončily miliony lidí bez práce.

Podle komise se předpokládá, že míra nezaměstnanosti v celé EU se zvýší z 6,7 % z roku 2019 na 9 % v roce 2020, ale pak klesne přibližně na 8 % v roce 2021. Na druhé straně varují, že jde o orientační předpoklady. Nezaměstnanost může bez problémů dosáhnout i 20 %.

Mohlo by vás také zajímat:

Chamtivosť, arogancia a nie korona môže za príchod krízy! – Ale splatíme to my

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno