Politické třenice mezi jadernými velmocemi v nás vyvolávají strach z jaderného útoku. USA a Rusko odstoupily od smlouvy o jaderných zbraních, Severní Korea testuje rakety jako na běžícím pásu a v Íránu je opět napětí. Není divu, že ohrožení z jaderného útoku se opakovaně dostává do povědomí. No, existuje tu i jiná, stejně nebezpečná hrozba, která je přehlížena a pro veřejnost méně viditelná – kybernetické útoky a jejich zničující důsledky!
Kybernetické útoky dokážou zabíjet
Když se dnes mluví o kybernetických útocích, většinou myslíme na možnost krádeže souromých dat a jiných citlivých informací. Kybernetické útoky ale mají i jiné formy a do dnešního dne hackeři zaútočili na různé systémy již mnohokrát. V některých případech mohly být důsledky katastrofální.
Drobné narušení v jedné oblasti, které se postupně rozšiřuje dále, nebo kombinace malých kybernetických útoků dokážou způsobit významné škody včetně zranění a smrti lidí v podobném počtu jako jaderné zbraně.
Na rozdíl od jaderné zbraně, která by lidi v určité oblasti kompletně vyhubila, kybernetické útoky by přinášely smrt pomaleji. Lidé by umírali například pro nedostatek jídla či tepla nebo pro dopravní nehody způsobené hacknutím semaforu. Takové kybernetické útoky se mohou udát ve velmi rozsáhlé oblasti, což by mělo za následek hromadnou zkázu.
Myslíte si, že přeháníme? Tak čtěte dál!
Hororové kybernetické útoky tady už byly
V roce 2016 hackeři získali kontrolu nad úpravou pitné vody v USA a změnili chemickou směs, která se používala na čištění vody. Pokud by tyto změny zůstaly nepovšimnuty, mohlo to způsobit masivní otravy a nedostatek pitné vody.
V letech 2016 a 2017 hackeři vypnuli hlavní část energetické sítě na Ukrajině. Tento útok byl mnohem mírnější, než mohl být, protože útočníci nezničili žádné zařízení, přestože tak učinit mohli. Podobně v roce 2018 získali kybernetičtí zločinci přístup do systému elektrické energie v celé Velké Británii. Británii mohli nechat bez elektřiny tak dlouho, jak by chtěli.
V roce 2017 se terčem kybernetických útoků stala petrochemická továrna v Saúdské Arábii. Hackeři se pokusili vyhodit do vzduchu vybavení tak, že převzali kontrolu nad elektronikou, která se používá v továrnách všude po světě.
FBI v minulosti varovala, že hackeři se zaměřují na jaderná zařízení. Takový kybernetický útok by mohl způsobit vypuštění radioaktivního materiálu, chemikálií nebo roztavení reaktoru. Co by bylo výsledkem? V lepším případě další Černobyl, v tom horším Černobyl globálních rozměrů!
I když je zřejmé, že jaderné zbraně jsou extrémním rizikem pro existenci lidstva jako takového, zdá se, že ve světě založeném na technologiích získávají kvalitní konkurenci v podobě kybernetických útoků. Dokážeme se jim bránit?
Co číst dál?
USA odstúpili od dohody o jadrových zbraniach s Ruskom – Začne sa nový závod v zbrojení?
Zdroj:
theconversation.com