Kryptoměny v roce 2019 viditelně nabírají na síle a jejich momentum je jen těžko zastavitelné. Symptomem tohoto procesu je i hanění a různé narážky ze strany šéfů a vysokých manažerů zaběhnutých finančních institucí. Po Tweetu prezidenta USA o Bitcoinu (více zde) a proslově šéfa FEDu (více zde) – privátní instituce, která má monopol na tlačení amerických dolarů, svůj komentář přidal i James Bullars, šéf pobočky FEDu ze St. Louis.
„Kryptoměny a jejich proponenti možná nevědomky hledají nesprávnou cestu ve snaze vyřešit důležitý problém společnosti, kterým je snaha pomoci přesunu ‚hodnoty‘ ve volném trhu.“
Jinými slovy – kryptoměny se sice pokoušejí vytvořit lepší alternativu k fiatu (resp. ke státním měnám), ale nepodaří se jim to. Nepřekvapivý názor od člověka, který v podstatě reprezentuje současný finanční systém založený na fiat měnách.
Bullard says he views cryptocurrencies as new entrants into the ongoing global currency competition #CEBRA19 https://t.co/KDsfWpJKcg pic.twitter.com/1EHP4CuhlB
— St. Louis Fed (@stlouisfed) July 19, 2019
James Bullard o globálním trhu s měnami
James ve svém reportu píše o konkurenci na globálním trhu s měnami. Jeho jasným lídrem je hlavní světová rezervní měna dolar a nesmíme zapomenout ani na euro nebo japonský jen. Tyto měny z větší části zajišťují přesun hodnoty mezi globálními a lokálními firmami na této planetě.
Zmínil se však i o dalších jménech, jako cigarety, které se chvíli používaly jako měna během druhé světové války. Samozřejmě zmínil i kryptoměny, no nezapomněl dodat, že na to jdou špatně.
„Bitcoin má vysokou volatilitu a to se pravděpodobně nikdy nezmění. Není dostatečně spolehlivý, a právě proto to není spolehlivá měna.“
Může vás zajímat: Predseda FED v kongrese – Bitcoin a Libra môžu ohroziť dolár
To výrazně odporuje názorům lidí z krypto-komunity, kteří tvrdí přesný opak. Bitcoin a další kryptoměny díky jejich otevřené podstatě a rezistenci vůči cenzuře po čase alespoň částečně přeberou roli státních jmen a stanou se z nich měny budoucnosti. Globální adopce je nezbytná.
Momentálně samozřejmě není jasné, která strana má pravdu. Každopádně, krypto za posledních deset let ukazuje, že tato technologie má potenciál.
Závěr: To, co se děje, je malý zázrak
Různé „negativní“ vyjádření od prezidenta, šéfa a managementu FEDu nemají na margo kryptoměn z krátkodobého hlediska velký význam. Ve skutečnosti jsou však extrémně důležité, protože otevírají možnost diskuse a zpochybnění aktuálního status quo.
Současný finanční systém prokazatelně poškozuje většinu populace a slouží úzké skupince bohatých a jako takový není dlouhodobě udržitelný. Snahy o zachování tohoto nemocného systému jsou zřejmé. Zde je příklad:
Sherman: The federal government has a monopoly on the creation of money and anything that threatens this monopoly should be made illegal.
— Mati Greenspan (@MatiGreenspan) July 18, 2019
„FED má monopol na tvorbu peněz a cokoliv, co tento monopol narušuje, by mělo být postaveno mimo zákon.“
Nevím jak vy, ale já považuji tento názor za nemocný. Centralizace moci je z dlouhodobého hlediska neudržitelná a bude zneužita. Posun směrem k technologiím a systémům, které jsou inherentně férovější, se nedá zastavit.
Je Bitcoin odpovědí na současný nefunkční systém fiat měn? Pravděpodobně ne. No, je to skvělý začátek.
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Samuel Slavkovský.