Obchodování na burze, i když se zdá, že jde o lehké povolání, není tak snadné. Trochu pravdy na tom možná je, ale abyste se stali úspěšnými, je třeba několik let tvrdé práce a také kapitálu. Často se úspěšným obchodníkem na burze stanete až po několika letech obchodování po realizování tisíců obchodů.
Jak jsem začínal s tradingem?
První zkušenosti z obchodování na burze jsem získal někdy před 5 lety. Začal jsem obchodovat u brokerů, například eToro, kde byly vysoké poplatky za obchody a jen malé množství trading účtů u takových brokerů generuje zisk. Kryptoměny, které v současné době obchoduji full time, tehdy ještě nebylo tak jednoduché koupit a málo se o nich mluvilo.
Na eToro to bylo spíše jen o získávání zkušeností. Začal jsem s demo účtem, později jsem si tam poslal reálné peníze. Nebral jsem to ale jako svou práci. Později v roce 2016 a 2017 se ve velkém začalo mluvit o kryptoměnách. Začínal jsem aktivně obchodovat převážně na burzách Bittrex a BitMEX. Až u kryptoměn jsem ucítil tu chuť pravé trading práce a možného zisku. Postupně jsem začal nakupovat Bitcoin, později jsem se ho snažil získat i jinými způsoby formou různých airdropů a dalších možností získávání Bitcoinu. Často jsem až šílel po zisku z Bitcoinu a celý den jsem se věnoval obchodování a shromažďování BTC.
Přišly ztráty
Na burze Bittrex a internet wallet jsem převážně jen držel BTC jako správný hodler. Později jsem se zaregistroval na burze BitMEX a vložil jsem si tam první kapitál. Co mě vedlo k tomu, abych si tam založil účet? Na YouTube jsem viděl mnoho videí, ve kterých tradeři prezentovali, jak tam za den udělali i 100% zisky. Samozřejmě cílem těchto videí bylo jen klamně informovat o jejich výsledcích a záměrně byla sestříhaná tak, abychom jim svěřili kapitál nebo si koupili jejich trading kurzy. Všechno to byl jen podobný podvod jako v případě většiny ICO projektů.
Na burzu jsem si tedy vložil Bitcoin a začal obchodovat podobně jako prezentovali spekulanti ve videích. Později kromě zahraničních videí se začali i na CZ/SK scéně objevovat pseudotradeři, kteří stejně nabízeli kurzy s nefunkčními trading strategiemi, které slibovaly na první dojem pohádkové zisky.
Na BitMEXu jsem tedy začal obchodovat a přicházely první zisky, jelikož Bitcoin rostl. Později se ale vše zvrtlo opačným směrem a přišel jsem o celý účet. Jedna z největších chyb, co jsem udělal, byla, že jsem používal strategii, která neměla stoploss. Naopak po propadu se dokupovalo více kontraktů za Bitcoin. To dospělo k tomu, že v jednom obchodě jsem měl celý kapitál z tohoto účtu. Likvidační cena byla o 1 000 USD níže. Čili v té době stačil přibližně 15% pokles a přišel bych o celý kapitál. Respektive by mi to zlikvidovalo účet. Přesně to se také stalo. Přišel jsem poprvé o celý účet. Vložil jsem znovu nějaké ty BTC na burzu a opět jsem udělal totožnou chybu.
Závěr
Ano, trading jako povolání není snadné a patří k němu i ztráty. Je to přirozená součást tvorby úspěšné strategie. Ne nadarmo se říká, že z chyb se člověk nejlépe poučí. Určitě, pokud začnete s tradingem, nedokupujte po každém propadu, ale zadejte si stoploss. (Výjimkou je samozřejmě hodl – v tomto případě se dokupuje bez ohledu na aktuální trend na trhu.) Pojistíte se tak vůči možný ztrátám.
Autorem tohoto článku je trader z Trading11.com a Bitcoin skupiny. Pokud vás zajímá obchodování, naši tradeři na Trading11.com každý den připravují analýzy na několik kryptoměn.