Ethereum se v posledních dvou letech potýkalo s řadou problémů, které způsobily (paradoxně) růst a následný pád tohoto projektu. Hodnota etheru – nativního tokenu této sítě se ze svého ATH (1300 $) propadla na neuvěřitelných 80 $ a momentálně se pohybuje pod třema stovkami. Počet ICO scamů v poměru s reálnými projekty je 98 : 2 (ve prospěch scamů), a aby toho nebylo málo, i těch pár funkčních projektů již prakticky nasytilo rychlost Ethereum blockchainu.
Posílali jste nedávno někomu ethery? Je to drahé a bude už jen dražší. Vitalik Buterin situaci shrnul velmi dobře.
Aby mohla hodnota Etherea růst, musí se k němu přidat velcí hráči, kteří by mohli založit část funkcionality svých aplikací na ETH blockchainu. To by však při současném využití této výpočetní sítě přetížilo celý systém a poplatky za transakce by se vyšplhaly na desetinásobek. Škálovatelnost je největší problém Etherea.
Co je to vlastně škálovatenost?
No, Ethereum má jako každý jiný blockchain jistý maximální počet transakcí, které mohou být sítí zpracovány. Toto číslo se označuje také jako TpS (Transactions per Second) a v případně Etherea je to cca sedm. Do toho však musíme započítat i smart kontrakty, při kterých se platí za každou provedenou instrukci.
Prakticky od vytvoření projektu Ethereum se proto kladl důraz na škálovatelnost. V podstatě míru zvyšování výkonnosti sítě s přibývajícím výpočetním výkonem. Jinými slovy, chceme blockchain, ve kterém bude platit pravidlo: čim více počítačů, tím více TpS.
Momentálně je TpS prakticky nezávislé na reálné výkonnosti sítě a nelze ho zvýšit.
Co je Ethereum 2.0?
Ethereum 2.0 je v podstatě série vylepšení, které výrazně zvýší výkon (TpS) Ethereum blockchainu, umožní škálovatelnost a nezapomeňme na snahu o vytvoření ekologičtějšího modelu těžby a zastavení inflace.
Novinky ohledně Ethereum 2.0 najdete tady.
Casper – PoS
Projekt Casper, který je momentálně ve stadiu testování, v budoucnu nahradí současný způsob těžby založený na nákupu grafických karet a pálení obrovského množství elektrické energie na systém „stackovaní“ ETH tokenů.
Proof-of-Work nahradí Proof of Stake.
To následně umožní zastavit současnou inflaci. Vytváření nových ETH tokenů bude postupně zastaveno a odměny za „těžbu“ – stacking – půjdou přímo z poplatků za transakce a provádění smart kontraktů. Aby to bylo udržitelné, budeme potřebovat hodně smart kontraktů. Casper však neumožní výrazné zvýšení rychlosti ETH blockchain (TpS).
Mohlo by vás zajímat: POROVNÁNÍ – Proof of Work vs. Proof of Stake
Ethereum sharding
Škálovatelnost blockchainu umožní sharding – tedy jakési roztříštění sítě na skupiny – shardy – které si mezi sebou „rozdělí práci“. Jinými slovy, jeden shard ověří jednu polovinu transakcí a druhý shard ověří druhou. Díky množství matematiky bude možné počet shard zvýšit na stovky a tím i výrazně zvýšit maximální kapacitu ETH blockchainu.
Sharding je velmi zajímavé téma a rozhodně stojí za to vědět, o co jde. Chcete-li se dozvědět více, doporučuji tento článek:
Všetko, čo potrebujete vedieť o Ethereu a o škálovaní: Sharding, Casper a Plasma
Zasloužená kritika Etherea
Ethereum má za sebou několik vážných fuckupů, které výrazně poškodily jméno tohoto projektu. Mnozí si jistě vzpomenou na kontroverzi kolem DAO Projectu, problémy s Ethereum ASIC-y nebo další hlouposti. Nezapomínejme však na největší fuckup Etherea, který byl celý rok 2017 a začátek roku 2018. Jedna věc je fakt, že hodnota tohoto tokenu vzrostla ze 7 $ (začátek 2017) na rekordních 1300 $ (leden 2018) a následně padla na 80 $ (prosinec 2018). V současnosti se stále trápí na mizerných 200 $.
Ethereum v mnoha lidech vytvořilo jisté očekávání, které rozhodně nebylo splněno. Nejhorší však byla jednoznačně vlna scam ICO projektů, které okradly o peníze miliony lidí. Jen tak se vypařily desítky miliard dolarů (dle kapitalizace) a celá tato vlna růstu, kterou Ethereum zaznamenalo, v roce 2017 byla vlastně vlna podvodů.
Pozice největšího altcoinu je o to těžší, že se za ním dotahují konkurenti, kteří mají výrazné momentum. Vzpomeňme například Binance blockchain, EOS, nebo i TRON! A samozřejmě nezapomínejme na tichého krypto-giganta – Facebook, který určitě do jisté míry napodobí model Etherea, pravděpodobně nabídne lepší produkt a přitáhne více vývojářů, více zákazníků a peněz.
Budoucnost je Ethereum 2.0
Proto vkládám velkou naději do projektu Ethereum 2.0, který se momentálně jeví jako JEDINÁ úspěšná budoucnost pro celé Ethereum. Pokud se Vitaliku Buterinovi a jeho týmu podaří dokončit to, co začali, a nepřijdou se svou „revolucí“ pozdě, máme se na co těšit. Jak to nakonec bude? To ukáže čas.
A co cena?
Bude nakonec Ethereum stát tisíce dolarů? Je to možné. Úspěch celého projektu je však momentálně v rukou vývojářů, kteří už snad finišují. Ti se skutečně snaží a dokonce mají i výsledky. Šeptá se, že Ethereum 2.0 by mohlo být spuštěné již letos.
Graf ETH/BTC
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Samuel S.