Během posledních dnů jsme byli svědky světové paniky, která tvrdě dopadla na všechny trhy, a to včetně Bitcoinu. I proto je důležité se podívat, co se vlastně doopravdy stalo, jak vypadá situace nyní a co můžeme očekávat v nadcházejících měsících ve světě kryptoměn.
Více informací – Začínáte s tradovaním Bitcoinu? Toto jsou indikátory, které vám pomůžou při rozhodování!
Reakce na globální krizi nebo panika?
Dnes již není pochyb, že trhy reagují na situaci spojenou s koronavirem. Ten se jeví jako výrazné nebezpečí obzvláště pro starší a nemocné lidi. Je ovšem těžké říci, zda je reakce adekvátní, či ne. Mediální prostor zachvátila podobná panika jako u tzv. uprchlické krize, která vlastně ve výsledku nepřinesla nic zvláštního.
I proto si budeme muset počkat na reálné vyhodnocení dopadů nemoci Covid-19 až na dobu, kdy budeme mít dostatek relevantních údajů a klidnou hlavu. Jedna z nejvýznamnějších, sociologických pouček se jmenuje Thomasův teorém. Ten říká, že pokud lidé vnímají situaci jako reálnou, tak se pro ně reálnou i stává a nyní máme na krku globální paniku. Jestli je odůvodněná, nebo ne, to momentálně nehraje roli, protože lidé, očividně i vlády a nakonec i trhy ji jako reálnou vnímají. A to je důležitý fakt.
S nejistotou přichází konkrétní, tržní chování a lidé stahují investice z rizikových majetků do hotovosti a bezpečných úložišť hodnoty. Momentálně vidíme první krok, kterým je přechod do fiat měn, které jsou vnímány jako bezpečný způsob uchování hodnoty.
Trhy padají z výšky kvůli pákám
Jedním z hlavních důvodů radikálního propadu trhů, který proběhl v rekordně krátkém čase, jsou pozice s brutálními pákami. To se samozřejmě netýká pouze Bitcoinu. I normální trhy běžně fungují s extrémními pákami, které přináší největší zisky a nejvyšší míru rizika. A právě tyto pozice mizí z trhů, což potvrdil i Michael Novogratz, který vlastní investiční společnost Galaxy Investments a pyšní se velkým množstvím BTC.
A právě zde je zakopaný pes až překvapivě silných pohybů. Finanční systém i BTC trhy jsou totiž nyní postaveny na obrovských pákách. A investoři tyto riskantní pozice zavírají, čímž ženou cenu podkladových majetků dolů. U BTC to bylo ještě horší, protože velká část běžných investorů se vrhla na tyto extrémně nebezpečné trhy a mnoho z nich přišlo o velké majetky.
V prostoru BTC bylo totiž před halvingem očekávání silného růstu a tak stále více a více lidí otevíralo long pozice s obrovskou pákou. Ty jsou dnes prakticky minulostí, protože je nynější propad zlikvidoval prakticky všechny. V jeden den hlásil Bitmex rekordní počet likvidací long pozic, který dosáhl až na hodnotu 1.5 miliard za pouhý den.
Končí Bitcoin jako úložiště hodnoty?
V komunitě se objevil narativ, že Bitcoin funguje jako úložiště hodnoty a nekoreluje s ostatními trhy. Tento narativ nicméně dostal tvrdou ránu a logicky se nabízí otázka, zda je s ním konec. Odpověď je nicméně jinde, než by se zdálo.
Komunita kolem BTC je stále hluboce náchylná na cenové výkyvy a velká část komunity přišla relativně nedávno. Oči mnohých se tak fixují na denní rámce, jenže to je logicky obrovská chyba, protože denní rámce nevypovídají prakticky o ničem. A právě v následujících měsících se ukáže, zda Bitcoin koreluje a jak bude reagovat na budoucí recesi, která je pravděpodobně nevyhnutelná.
Nynější situace ukazuje spíše dvě jiné věci. Jednak je komunita opravdu hluboce emotivní a rychle mění názory. Institucionální investoři také s velkou pravděpodobností považují BTC za rizikový kapitál a pravděpodobně přesouvají své investice do stabilnějších druhů majetku.
Nicméně ani jedno z toho neznamená konec narativu o úložišti hodnoty a vyšší absence korelace. K tomu jsou potřeba dlouhodobější data a kvalitní analýzy. Zatím zde máme pouze počáteční reakci na silnou vlnu paniky a to nevypovídá o dlouhodobé a fundamentální hodnotě BTC a kryptoměn obecně. I proto je důležité se zdržet soudů na denních, časových rámcích a počkat, jak si povede Bitcoin v následujících měsících.
Co nás čeká u Bitcoinu?
Bitcoin nyní stojí před prvním, zatěžkávacím testem. Tím bude vstup světové ekonomiky do recese. Prozatím je ještě příliš brzy říci, co přesně se stane. Známý popularizátor BTC Andreas Antonopoulos tvrdí, že krize bude pro BTC a kryptoměny velmi nepříjemná. A prozatím se jeho předpoklad jeví jako rozumný. Panika opravdu trhy dovedla k masivnímu výprodeji a Bitcoin se spíše chová jako rizikový majetek. Při krizi se prodává.
Jenže fundamentální důvod, proč jsme všichni v kryptoměnách, je kvůli jejich globálnímu charakteru, absenci cenzury a neutralitě. Pokud by měl Bitcoin prokázat svou hodnotu, tak nyní má šanci. Jestli to dokáže, to je zatím spíše nepravděpodobné.
Nedávný propad byl ovšem velmi radikální právě kvůli obrovským likvidacím pákových pozic. Pravděpodobně nás další takto brutální pohyb nečeká. Spíše můžeme očekávat dlouhodobější propad ceny. Ve hře je také halving, který může zamíchat s kartami. Proto je teď nesmírně důležité být rozumný a opět si opakovat staré, známé pořekadlo, že nikdo by neměl investovat peníze, které si nemůže dovolit ztratit.
Co nás čeká u altcoinů?
Altcoiny se rozhodně netěší tak dobré pověsti jako Bitcoin a jejich hodnota ze společenského hlediska je podstatně spekulativnější. Altcoiny tak dost možná čeká daleko horší osud než BTC. Pokud by propad pokračoval a to se momentálně zdá pravděpodobné, tak altcoiny čekají velmi bolestivé časy.
Jak hluboce mohou altcoiny klesat není lehké odhadnout, ale pravděpodobnost jejich dalšího poklesu je vysoká. Pokud bude BTC dále padat, tak poroste BTC dominance a altcoiny budou ztrácet na hodnotě ještě rychleji. I v případě růstu Bitcoinu bude altcoinům trvat, než v ně investoři opět získají důvěru.
Altcoiny se ani zdaleka netěší takové důvěře jako Bitcoin a proto je nyní rozumné každou investici do altcoinů rozvážit velmi důkladně. Jejich propad vůbec nemusí být u konce. Altcoiny získají svou příležitost, ale ta přijde až se vzestupem trhu a pravděpodobně bude taková reakce opožděná. Lovit dno se nikdy nevyplatí a je lepší si být jist změnou trendu.
Co můžeme čekat dále na světových trzích?
Podle zpráv ze světa se zdá, že Asie je z nejhorší paniky venku. Evropa momentálně prožívá vrchol krize a všechny oči směřují k tomu, jak si s nemocí zvládne poradit Amerika, v jejímž čele stojí populistický prezident Donald Trump.
Pokud by se v USA vir rozšířil, tak nás může čekat další vlna výprodejů trhů. To je extrémně nebezpečné, protože zdravotní systém USA je nastaven na služby pouze bohatým Američanům a ti chudí nemohou dostat adekvátní, zdravotní péči a následně budou i nadále šířit virus.
Až odezní panika a strach z koronaviru, tak nás čekají dopady zastavené výroby a utlumené společnosti, kdy jsou silně omezeny ekonomické pohyby mezi lidmi. Pokud se svět rychle vzpamatuje, tak nás pravděpodobně čeká rychlé oživení, ale zároveň je možné, že škody způsobené globální ekonomice povedou k dlouhodobější recesi. To by byl nejčernější scénář.
Závěrem je tak možné říci, že vše stojí na tom, jestli budou ekonomické škody dostatečně velké, aby zastavily dlouhodobý, ekonomický vzestup. Pokud ano, tak nás čekají bídné časy. Černý scénář pro BTC by pak byl dlouhodobý propad i v ekonomické recesi. I proto je důležité být nyní opatrný a chytrý se svými investicemi.
Altcoiny jsou nyní tak rizikové, že by bylo nerozumné komukoliv doporučovat nákup. U altcoinů je potřeba počkat na známky dobré kondice globální ekonomiky a stabilní, vzestupný trend pro Bitcoin.
Co číst dále: