Německá ekonomika zažívá nejhorší období za posledních sedm let: průmyslová výroba klesá a síla země se ztrácí. Co recese v Německu znamená pro zbytek eurozóny a jak na nepříznivou situaci zareaguje německá vláda?
Recese: Výroba se v září rekordně snížila
Výrobní činnost se v září v Německu snížila nejrychleji za poslední desetiletí. Uvádí se tak v měsíční zprávě IHS Markit. Ba co víc, podle téže zprávy se zmírnil i růst služeb. Objevily se i další náznaky, že trh práce bude v nejbližší době dostávat údery. To vše může mít negativní vliv na poptávku a může to spustit negativní spirálu pro největší ekonomiku v Evropě.
„Výrobní čísla jsou prostě mizerné. Celá ta nejistota kolem obchodních válek i vyhlídky pro automobilový průmysl a Brexit paralyzují objednávky, přičemž v září jsme zaznamenali nejhorší výkonnost v tomto odvětví od dob finanční krize v roce 2009,“ prohlásil Phil Smith, ekonom IHS Markit.
Zlepšení situace je zatím v nedohlednu
Obchodní napětí, problémy v automobilovém průmyslu i hrozící Brexit jsou faktory, které budou tlačit Německo do recese. Podle IHS Markit bude pro německé hospodářství velmi problematické zaznamenat jakoukoliv expanzi po zbytek tohoto roku.
Vzhledem k tomu, že pokles exportu se rozšiřuje i do zbytku ekonomiky, v IHS Markit předpokládají, že se zabrzdí i růst pracovních míst v Německu, a to po šesti letech nepřetržitého růstu.
„Zdá se, že výroba je v hlubokém a prohlubujícím se propadu a nyní již existuje i evidence, že sektor služeb se také začíná zpomalovat. Tato větší slabost naznačuje, že čtvrtý kvartál roku bude dalším nepříznivým obdobím pro růst,“ uvedl ekonom Bloombergu Jamie Rush.
Pokusí se recesi odvrátit německá vláda?
Zprávy o propadu německé ekonomiky zesilují hlasy volající po fiskální podpoře ze strany vlády. Zatímco Evropská centrální banka na začátku tohoto měsíce představila stimulační balíček pro eurozónu, Merkelová se spolu s Německem zatím drží v pozadí.
Kancléřka Merkelová navíc v pátek slíbila, že se bude držet nulového ekonomického schodku. Zároveň její administrativa v ekonomicky nepříznivé době informovala o balíčku na boj proti změně klimatu ve výši 54 miliard eur. Fiskální stimulus tedy zatím nehrozí.
Recese: Co to znamená pro eurozónu?
Německo má největší ekonomiku v EU, a proto se její propad odrazí nejen v dalších státech, ale i v celé eurozóně. Lze očekávat pokles eura i evropských akcií. Reporty ukazují, že ekonomika klesá už i ve Francii a výrobní aktivita se pro oslabenou ekonomiku Německa snížila v celé eurozóně. Extra zranitelné mohou být země se silnými vazbami na Německo – a to v oblasti výroby, exportu a pracovní síly.
Motorem německé ekonomiky je právě automobilový průmysl, který je největší v Evropě. Pracovní místa v zemích s německými závody mohou být v případě nepříznivého vývoje ohroženy, a to včetně České republiky a Slovenska.
Co číst dál?
Aký vplyv bude mať recesia na kryptomeny? Spadne Bitcoin alebo bude rásť?
Zdroj:
bloomberg.com