Roubini vs. Hayes – dlouho očekávaná debata zklamala opravdu všechny!

0
bitcoin souboj dolar

O tom, že Nouriel Roubini, věčný kryptoměnový kritik, se má setkat v otevřené debatě s Arthurem Hayesem, jsme mluvili už v polovině června. Debata v Tchajwanském Taipei již proběhla a teprve nedávno zveřejnila burza BitMEX oficiální záznam z této akce. Jak dopadla tato debata nazývaná také „Tangle in Taipei Crypto Spat?“

Katastrofa z obou stran

No, dopadlo tak, jak se asi dalo čekat. Otevřené a rozumné konverzace bylo opravdu velmi málo. Zato urážek, osobních verbálních útoků a uštěpačných komentářů bylo požehnaně. Debata tak měla opravdu nízkou výpovědní hodnotu zejména vůči kryptoměnám.

I přesto se však pokusím vybrat alespoň pár hlavních bodů z obou stran, které nejsou výslovně brány jako útoky na jednoho nebo druhého. Věřte mi, nebyl to vůbec snadný úkol. Téměř každé jedno slovo z jedné či druhé strany by se totiž dalo brát jako útok na protistranu. Co rozumného tedy řekli Roubini a Hayes a jaká fakta a argumenty používali?

Nejpodstatnější body Nouriela Roubiniho

Pokud bychom to nebrali pouze vysloveně z pohledu „názorů“ na kryptoměny, tak Nouriel Roubini se točil zejména kolem tří hlavních bodů. Upozorňoval na to, že kryptoměny nejsou škálovatelné, regulované a jsou velmi centralizované.

Při škálovatelnosti velmi rád porovnával Bitcoin například s Visou a počtem transakcí za sekundu. Ty se v případě největší kryptoměny mají pohybovat pouze okolo 5 tps (transakcí za sekundu). Naopak Visa má mít až 20 000 tps, a tak by podle něj kryptoměny neměly mít nikdy šanci v soutěži s finančním platebním systémem jako Visa. Stejně podotkl, že za 10 let existence se v tomto u Bitcoinu nic nezměnilo, a proto není důvod k tomu, aby se něco změnilo v budoucnosti.

Jako slavný ekonom a velký zastánce centrálních bank a aktuálního monetárního systému, Nouriel Roubini, samozřejmě podotkl, že kryptoměny nejsou vůbec regulované. Prostřednictvím toho mají okrádat zejména malé investory o peníze. Naopak regulované finanční instituce (například banky a burzy) mají vždy chránit zájmy zejména malých investorů.

Pokud vás takové debaty z kryptoměnového světa zajímají a nechcete o ně přijít, dejte odběr na k-mag.cz.

Třetí argument proti kryptoměnám směřoval na adresu centralizovanosti. Ta má být podle něj zejména v případě kryptoměnových burz a také kryptoměnových těžebních společností obrovská. Snažil se tak ukázat na jakési „pokrytectví“ ze strany kryptoměnové komunity, která by se měla snažit o decentralizovanost, avšak opak je pravdou.

Nejpodstatnější body Arthura Hayesa

Zde se nepodíváme přímo na reakce na komentáře od Nouriela Roubiniho, ale zkusíme si jmenovat jiné body, které se Arthur Hayes snažil vysvětlit. Pokud vás tyto reakce však zajímají, najdete je tady. Kromě reakcí na Nouriela Roubiniho totiž Arthur Hayes zdůrazňoval svobodu, kterou by kryptoměny mohly přinést, ale rovněž se věnoval i soukromí jednotlivců.

Arthur Hayes, CEO burzy BitMEX, několikrát během této debaty poukázal na to, že v dnešní době je soukromí velmi drahé. Právě v tom případě mají pomoci kryptoměny (i když ne všechny jsou anonymní samozřejmě). Rovněž se snažil poukázat na to, že prostřednictvím fiatu a hlavně cashe se propere mnohem více peněz, než prostřednictvím kryptoměn (narážka na Roubiniho).

Nicméně nejzajímavější názor, o který se Arthur Hayes podělil, byl jeho pohled na kryptoměny jako na „jinou možnost nebo alternativu“. Lidem po celém světě mají kryptoměny přinést něco, co tu dosud nebylo. Mají jim dát možnost vůči tradičním měnám a monetárním systémům. Ty nás zklamaly například při poslední finanční krizi. Tak alespoň Arthur Hayes vnímá kryptoměny z pohledu ideologie.

Závěr

Samozřejmě, že řečeného bylo ještě mnohem více. Oba se například ještě vyjádřili k bezpečnosti kryptoměn, páce, jakou BitMEX nabízí nebo k budoucnosti kryptoměn jako takových. Pokud vás tato debata zajímá nebo chcete vědět, kdo z ní vyšel jako „vítěz“, celé video se zhruba 50minutovou diskusí si můžete prohlédnout zde.

Co číst dál?

[Predikce] Vývoj Bitcoinu v létě – Kam až můžeme padnout?

Zdroj:
bitcoinist.com

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek F.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno