Innovamine do minulého týdne fungoval. Šlo o HYIPs projekt, který vyplácel pravidelně všechny investory. Mnozí dostali daleko více, než vložili, jiní to štěstí neměli. Projekt běžel půl roku a tvářil se jako seriózní mining. Proč mu důvěřovalo tolik lidí? A jak to, že nepoznali, že jde o SCAM? Níže si rozebereme 5 základních znaků, které pokud se vyskytují, je lepší od takového projektu dát ruce pryč.
1. Příslib vysokých výnosů
Asi nejstandardnější motivací lidí investovat do takových projektů je příslib vysokých zisků. Právě toto bývá nejzásadnější chyba. Netvrdíme, že to není reálné, ale pokud někdo nabízí 10 % či 15 % měsíčně, tak to už něčím smrdí. Takové vyplácení investic musí jít do reálné ztráty. Dříve či později. A jediné, co umí takovou firmu držet nad vodou, je to, že od investorů vyberou více peněz, než vyplatí. Proto je zde od nás varování, abyste se nezapojovali do projektu, kde jsou zisky více než 5 % měsíčně. Pozor, ani záruka nižší sazby není jistotou, že projekt není SCAM.
2. Neexistující společnost?
Dalším důležitým faktorem je reálnost společnosti. Zda vůbec existuje, kde má sídlo, kde má těžební farmu, zda má nějaký tým lidí atd. Všechny tyto informace by skutečná a legit společnost, která pronajímá těžební výkon, měla mít transparentně na své webové stránce. Rovněž ID společnosti s adresou a všemi dostupnými informacemi. Pokud něco chybí nebo se k těmto informacím nikde nedostanete, je to varování a neriskovali bychom to.
3. Polofunkční a graficky špatně vypracovaná stránka
Ano, i toto je velmi důležitý faktor. Pokud to společnost myslí vážně a neplánuje to po měsíci přijímání peněz od lidí zabalit, měla by mít i moderně a kvalitně – po funkční i vizuální stránce – vypracovaný web a sociální kanály. Setkali jsme se mnohokrát s tím, že stránka vypadala hrozně. Loga neseděla, buttony také ne, celé to působilo, jako kdyby to dělal někdo ve skicáku. Dokonce některá tlačítka ani nefungovala. Do takových stránek bychom nevložili ani korunu. Vyhýbat se!
4. Slevy na nákup těžebního výkonu i 50 % – NESMYSL!
A teď se zamysleme. Kdo by už jen dával 50% slevu na zakoupení těžebního výkonu, který by vám měl za stejné peníze vytěžit jednou tolik? Proč by se okrádali o tak vysoký zisk nebo šli do ztráty? Nemluvě o tom, že to zkombinují s 15% měsíčním zhodnocením. Zda je to 50 % nebo 20 %, jakmile stránka nabídne výrazné slevy, je možné, že ještě chce poslední peníze nahrabat a jsme blízko u jejího konce. Je to varování.
5. Stránky s pochybnými doménami io, farm, biz, eu…
A na závěr asi to, na co je třeba se dívat jako na to první, je samotná doména. Společnosti, které mají nakoupené stroje na mining a plánují výkon pronajímat, mají i kvalitně vypracovaný systém na stránce nebo v aplikaci. Na doménách však rozhodně nešetří. Pokud to neplánují zítra zabalit, neměli by používat domény jako io, farm, biz, eu, online, me, am, cc, group, xyz apod. Ideální je *.com doména, ale ani ta není vždy jistotou.
V závěru už jen to, že každý z takových projektů je riskantní, i kdyby ani jeden z výše zmíněných bodů nebyl naplněn. Stále jde o velké riziko. To, že se budete držet těchto bodů, vám pomůže ho částečně eliminovat.
Přečtěte si ještě tohle 🙂
[SCAM ALERT!] Podvodné stránky nabízí předprodej Libra tokenů
Jasně že byl. Stejně jako Bitleex.
Prisel jsem o pracně vytěžených 0,47 BTC. Naštěstí jsem vstoupil na začátku, takže se mi povedlo pri pravidelných výběrech a převodech na CZK dostat zpět skoro 60000 CZK.
Všechny HYIP projekty jsou scam. Bez vyjímky.
Takže nikdy neinvestujte, NIKDY !
Takový Bitleex to měl vymakaný i včetně fungujícího supportu a pravidelných skutečných výběrech.