O tom, že Facebook plánuje spuštění své vlastní kryptoměny pod názvem Libra, jste určitě slyšeli. Na internetu to patří mezi žhavá témata, a tak se nemůžeme divit, že někteří se na její popularitě chtějí přiživit. Konkrétně se jedná o podvodné stránky, skupiny či instagramové profily, které nabízí koupi Libry v tzv. předběžném přístupu.
Snaha zastavit šíření scamu
I přes očekávaný start Libry až v roce 2020 už ji část podvodníků prodává v předběžném přístupu za sníženou cenu. Poté co Washington Post na tyto praktiky upozornil, Facebook podnikl kroky a řadu podvodných stránek zablokoval.
konstatovala mluvčí facebooku Elka Looksová.
Falešné účty na Facebooku a Instagramu mají stovky skutečných či falešných sledujících. Podvodníci se už začali rozšiřovat i na další platformy sociálních médií, jako je YouTube nebo Twitter. Tyto platformy už nespadají pod Facebook, ale podle oznámení je již v kontaktu s dalšími společnostmi.
Na Facebooku se dokonce objevilo sponzorované video na tzv. „příběhu“ falešného účtu pod názvem Libra wallet. V nahrávce figuruje Mark Zuckerberg, který Libru prezentuje jako bezpečné a snadno použitelné aktivum. Zároveň tvůrci videa uvádí, že je distribuováno výhradně začínajícím investorům Libry, kteří si za zvýhodněnou cenu mohou pořídit 20 milionů mincí. Kdo stojí za vytvořením tohoto videa, nikdo neví, ovšem jeden z diváků uvedl, že video obdržel prostřednictvím čínské sociální sítě WeChat.
Mohlo by vás zajímat: Bakkt spouští obchodování kryptoměn! – Do trhu míří velké peníze
Podvodné webové stránky
Mimo stránky a skupiny na sociálních sítích můžeme nalézt také podvodné webovky. Jednou z nich je například buylibracoins.com. Stránka má elegantní design, což v průměrném uživateli utváří dojem, že se jedná o originální webovky. Dokonce zde nalezneme i oficiální marketingové materiály Libry.
Podle podvodných webových stránek mohou uživatelé k nákupu Libry použít Bitcoin, Ethereum, Litecoin a Bitcoin Cash. Stránka dokonce nabízí i referenční program, v němž si účastníci mohou za úspěšné pozvání dalších klientů získat až 1 500 dolarů v Libra mincích.
Pár chyb ale stránka má. Jednou z nich jsou gramatické chyby, kterých si všimne snad každý. Další chybou je odpočet času, kdy se prodej Libry skončí. Na časomíře zbývá 8 dní a 17 hodin, ale softcap ukazuje 103 dní.
Závěr
To, že se bude chtít někdo přiživit na tomto oznámení, se dalo čekat, však i když se podíváme na samotné kryptoprojekty, spousta z nich je sama o sobě scam. Je dobře, že Facebook nelení a podvodné účty a skupiny blokuje. S představením Libry se začalo do krypta hrnout více lidí, a ti by mohli těmto zlodějům jednoduše naletět.
Co číst dál?
[RECENZE] Dokážou na signálech od Crypto Kingdom profitovat i úplní začátečníci?
Zdroj:
ccn.com