Vesmír. Neustále ho sledujeme, zkoumáme a zjišťujeme, jaký je úchvatný. Na druhé straně je však velmi nebezpečný, přičemž můžeme poukázat hlavně na černé díry. V tomto článku se však zaměříme na „vesmírný ohňostroj“, který je výsledkem srážky dvou neutronových hvězd.
První objevy
Před dvěma lety astronomové poprvé pozorovali srážku dvou neutronových hvězd, které vytvořily gravitační vlny a světlo. Dalšími produkty této velké srážky byly těžké prvky jako zlato, platina a olovo. Tyto prvky byly rozptýleny po celém vesmíru v kilonově, která je podobná supernově.
Protože první pozorovaná kolize neutronových hvězd se právě udála teprve nedávno – v roce 2017 – astronomové stále nechápou, co se v tomto procesu přesně děje. Předmětem bádání jsou i produkty této exploze. Použitím údajů z nástroje X-shooter na dalekohledu European Southern Observatory v Chile mohli astronomové od roku 2017 po kolizi s neutronovými hvězdami identifikovat chemický prvek stroncium, který byl ve vesmíru rozptýlen.
Nedávný výbuch
Právě stroncium je prvek, který astronomové nyní objevili. Tento těžký prvek byl čerstvě vyrobený po srážce. Tento objev dodává důkazy, které naznačují, že fúze neutronových hvězd mohou vytvářet těžké prvky nalezené v celém vesmíru.
„Opětovným analyzováním údajů z roku 2017 při fúzi jsme nyní identifikovali stopu jednoho těžkého prvku, stroncia, v této ohnivé kouli. To dokazuje, že srážka neutronových hvězd vytváří tento prvek ve vesmíru,“ uvedl Darach Watson, hlavní vědecký autor Univerzity v Kodani v Dánsku.
Neutronové hvězdy jsou nejmenší ve vesmíru a mají průměr srovnatelný s velikostí města jako Chicago nebo Atlanta. Jsou to zbytky supernovy. Mají však obrovskou hustotu. Představte si naše slunce, stlačené do velikosti velkého města, přičemž hmotnost zůstane nezměněna. A teď si představte, co se stane, pokud se takové dvě neutronové hvězdy navzájem prudce srazí. Pojďme se nyní podívat na simulaci takové srážky – takto vypadá pořádný vesmírný ohňostroj!