A deník o mých (ale doufám, že i vašich) začátcích v obchodování pokračuje dál. Dnes si pro nás Jakub Kralovanský ve svém výborném kurzu (který je nyní v 20% slevě!) připravil další část patternů. Jde o wedge nebo-li česky klín.
Ascending/Rising wedge (stoupající klín)
Stejně jako při trojúhelnících je i při klínech stoupající a klesající wedge – klín (symetrický není, protože to by byl vlastně pouze symetrický trojúhelník). Hned na začátek je třeba říci, že jsou dva typy stoupajícího (a pochopitelně i klesajícího) klínu.
Základní rozdíl je v tom, že jeden typ trend potvrzuje (Continuation ascending wedge) a druhý ho otáčí (Reversal ascending wedge). Jasný rozdíl můžete spatřit na obrázku níže, kde je vidět, v čem se dané typy stoupajícího klínu odlišují.
No, ale o co tedy při klínu jde? Jde o formaci, která je vytvořena dvěma trendovými čarami. Horní z nich je pochopitelně aktuální rezistencí a spodní supportem. Pokud stoupající klín srovnáme například s trojúhelníkem nebo klesajícím klínem, hlavní rozdíl je ten, že obě trendové čáry směřují a zeštíhlují se směrem nahoru. Tvoří tak higher highs a higher lows.
Falling/Descending wedge (klesající klín)
Platí téměř všechno totéž, co při stoupajícím klínku (samozřejmě v opačném provedení). Trendové čáry jsou stále dvě a jedna z nich představuje rezistenci a druhá support. V tomto případě však směřují dolů.
Pokud nechcete zmeškat nové informace o obchodování, sledujte náš deník na našem Facebooku nebo na stránce k-mag.cz.
Samozřejmě i v tomto případě existuje klesající klín, který potvrzuje trend (Continuation descending wedge), nebo ten, který trend otáčí (Reversal descending wedge). Opět je rozdíl jasně viditelný na obrázcích níže.
Jak tomu už bývá téměř při každé formaci, velmi podstatné jsou objemy. Pokud má formace klínů platit, ať už klesající, nebo stoupající, musí se setkat s velkými objemy. Při nízkých objemech může totiž dojít k Fake Breakoutu a Breakdownu.
Závěr
Samozřejmě že existuje mnohem více patternů. Mezi nejznámější patří bull nebo medvěd trap, různé typy kanálů nebo Bart pattern (který samozřejmě není oficiálním patternem, ale v kryptoměnovém světě jde o celkem úsměvný „indikátor“). My jsme se však podívali pouze na trojúhelníky a klíny, protože jde o úplné základy, které si už zítra vyzkoušíme při zkoušce. Pokud je chcete vidět na svých oblíbených kryptoměnách, podělte se o ně dole v komentářích.
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek.
Co číst dál?
Obchodovanie pomocou geometrie – trojuholníky – Denník 3.týždeň