Od jedné z největších krizí všech dob uběhlo již více než 10 let, ale určitě ještě není úplně zapomenuta. Její dopady jsou stále citelné například v několika státech Evropy, Jižní Ameriky nebo Asie. Nepochybně šlo o jedno z největších pochybení měnového a monetárního systému, jak jej známe. Avšak byl někdo za tento obrovský přešlap (pokud bych to měl říct opravdu velice jemně a kulantně) zodpovědný a potrestán?
Byl vůbec někdo potrestán?
Nebudeme se nyní zabývat tím, proč krize vznikla, jak se rozšířila nebo kde nastaly konkrétní problémy (i když v budoucnu se na to určitě podíváme, protože tam kde skončila tato krize, začaly kryptoměny).
Dnes se půjdeme podívat pouze po stopách lidí, kteří byli evidentně zodpovědní za to, že celý svět utrpěl nejhorší ekonomickou krizi od roku 1929, ale i přesto se téměř nikdo z nich nedostal do vězení. Jak je to možné? Odpověď nám poskytne člověk, který se do vězení na jistý čas dostal, ale nenapáchal ani zdaleka tolik škod jako mnozí představitelé bank, politici nebo lidé z Wall Street.
Philip Baker – trest vězení na 8 let
Jedním z mála lidí, kteří byli nejen zatčeni, ale také usvědčeni a následně uvězněni za podvody, byl Philip Baker. V předkrizovém době působil jako jeden z partnerů hedgeového fondu, který během krize ztroskotal. Pro svůj fond měl ukrást něco málo pod 300 milionů dolarů.
“Lidé se mě ptají, proč jsem to udělal. Důvody jsem měl k tomu stejné jako všichni ostatní. Snažil jsem se chránit svou rodinu, peníze a moc. Všichni to dělají, nebo snad ne? Kolik lidí vám řekne, že nechce moc nebo peníze a odejde? Nikdo to neudělá.”
A na to doplatil právě Philip Baker, který byl odsouzen na 20 let vězení, avšak po osmém roce byl propuštěn za vzorné chování a následnou pomoc při boji proti finančním zločinům. Motivaci má tento člověk pro zmiňovaný boj skutečně velkou, protože jak on sám říká, nikdo z těch podstatných lidí zatčen nebyl.
“Ani jeden z Wall Street předsedů a ředitelů nebyl zatčen a nešel do vězení přesto, že je naprosto evidentní, že ve spojení s politiky byly tyto osoby přímo odpovědné za vypuknutí finanční krize.”
Souhlasí s ním i David Enrich, jeden z hlavních finančních redaktorů listu New York Times. Ten řekl, že čas od času se stane, že do vězení nejdou ty největší ryby. Nicméně, aby byla “veřejnost spokojená”, někoho zavřít přece jen musí. A přesně to byl případ Bakera. Avšak ten ani zdaleka nestál na vrchu pyramidy, která způsobila celou finanční krizi.
Richard Fuld – CEO Lehman Brothers a „kriminálník”
Jméno, které jste pravděpodobně nikdy neslyšeli (nebo si ho minimálně nepamatujete). Garantuji vám ale, že už si ho zapamatujete, protože tento člověk okradl všechny z nás a i nadále si spokojeně žije svůj život z nakradeného peněz.
Richard Fuld byl v předkrizovém období CEO banky Lehman Brothers, jedné z největších finančních institucí na světě, jejíž kolaps (15. září 2008) způsobil největší pád na akciových trzích od pádu Dvojčat (9/11).
Je prokazatelné, že nerozumné (dalo by se říci, že až extrémně nebezpečné) hospodaření nejen této banky v době před krizí způsobilo, že v roce 2008 došlo k největšímu kolapsu finančních trhů v novodobé historii. Jedním z lidí, kteří za to mají být zodpovědní, je pochopitelně i Richard Fuld, který měl již dávno sedět ve vězení. Myslíte si ale, že se tak stalo?
Samozřejmě, že ne. Kromě toho, že Dick Fuld (jak se mu obyčejně říkalo) je na svobodě, tak nejenže stále pokračuje a pracuje ve finančním sektoru, ale (nyní se držte) dostal i odstupné, které mu společnost Lehman Brothers vyplatila (rok před krizí byl oficiální zveřejněný plat tohoto bankéře vyšší než 22 milionů dolarů).
To, co banka Lehman Brothers nakradla a co si na svém odstupném její vedoucí pracovníci vyplatili, se s případem Philipa Bakera nedá ani srovnat. David Enrich se vyjádřil, že v případě Philipa Bakera jde o drobné v porovnání s objemem nakradených peněz velkými celosvětovými bankami, jakou byla i Lehman Brothers. Rovněž řekl, že jde o klasický příklad toho, kdy se “spravedlnost” rozhodne pro nejjednodušší a zkratkovité řešení. Místo toho, aby byli obviněni ti nejzodpovědněji, jsou obviněni ti, kteří budou nejsnáze usvědčeni.
Závěr
Jaký vlastně k tomuto učinit závěr? Říci, že trestu se zase vyhnuli ti lidé, kteří by měli doživotně sedět? Ale vždyť na to jsme si my (nejen) v České republice už určitě dávno zvykli, ne? Avšak přece jenom jedna dobrá věc z krize určitě vzešla. A tou bylo hledání alternativy vůči finančnímu systému, který připravil o práci více než 30 milionů lidí. Pevně věřím, že všichni dobře víte, jakou alternativu mám teď na mysli!
Co číst dále?
[VIDEO] Harmonický pattern Gartley – Jak jej používat a vydělat na burze?
Zdroj:
aljazeera.com