27. října 2019 přistál na základně NASA Kennedy Space Center raketoplán X-37B USA, který ukončil svou rekordní 780denní misi OTV-5. Tato mise byla zahalena nejasnostmi a neznámými přesnými účely a úkoly.
Neznámý účel
US Air Force uvedlo, že přesný charakter mise X-37B je tajný. Na druhé straně naznačilo pár informací o typech experimentů, které OTV-5 provádí na oběžné dráze. Jedním z nich byl Air Force Research Laboratory Advanced Structurally Embedded Thermal Spreader, experiment navržený k testování experimentální technologie elektroniky a oscilujících technologií tepelných potrubí v dlouhotrvajícím vesmírném prostředí.
Raketoplán mise OTV-5 odletěl na vyšší oběžnou dráhu jako předchozí lety X-37B, což naznačuje, že se v něm nacházely nové experimenty nebo technologie. V US Air Force potvrdili, že mise OTV-5 uskutečnila několik experimentů a na oběžnou dráhu raketoplán přinesl menší satelity.
Překonávání rekordů
Mise raketoplánu X-37B (OTV-5) skončila hladkým autonomním přistáním v kyvadlovém Kennedyho vesmírném středisku NASA v Cape Canaveral na Floridě ve 3:51 hod. Mise původně začala 7. 9. 2017 na raketě SpaceX Falcon 9.
Po úspěšném přistání překonala OTV-5 předchozí misi X-37B (OTV-4) z roku 2017, jejíž délka byla 718 dní. OTV-5 je druhá mise X-37B, která přistála v NASA Shuttle Landing Facility, přičemž OTV-4 byla první. Předchozí mise přistávaly na základně US Air Force ve Vandenbergu v Kalifornii.
„Bezpečný návrat této kosmické lodi po tak dlouhé době je výsledkem inovativního partnerství mezi vládou a průmyslem,“ uvedl v prohlášení náčelník štábu US Air Force David L. Goldfein. „Obloha už není limitem pro letectví, a pokud to schválí Kongres, tak ani pro americké vesmírné síly (US Space Force).“
US Air Force má ve své flotile nejméně dva opakovaně použitelné raketoplány X-37B a oba letěly vícekrát. Raketoplány poháněné sluneční energií byly vyrobeny společností Boeing. Rovněž jsou vybaveny miniaturním místem na užitečné zatížení na hostování experimentů nebo menších satelitů. Původně byly navrženy tak, aby strávily až 240 dní na oběžné dráze.
„Dnešním úspěšným přistáním dokončil X-37B dosud nejdelší let a úspěšně splnil všechny cíle mise,“ uvedl v prohlášení Randy Walden, ředitel Air Force Rapid Capabilities Office.
Co číst dál?
Bitcoin dnes vyrostl o 40 % – 4 události, které to způsobily
Zdroj:
Forbes.com