Život na Měsíci vznikl za jeden den – Vodní medvídci jsou prvními stálými obyvateli

0
měsíc, moon , želvuška

Měsíc nemá atmosféru a tudíž je pro život velmi nepříznivý. Jenže ten tam s velkou pravděpodobností nyní je. Přiletěl totiž ze Země. 

Izraelský tvrdý dopad

Izrealská sonda Beresheet bohužel při svém přistání na Měsíc ztratila kontakt s operačním centrem. Sonda se tak při přistání dostala do nekontrolovatelného pádu a mise byla nakonec neúspěšná. Jenže to nakonec nemusí být zas tak úplná pravda.

Beresheet totiž vezla jeden specifický náklad, kterým byly tisíce želvušek. Těm se, mimo jiném přezdívá vodní medvídci a to pro jejich charakteristickou vizáž. Baculaté tělo připomíná medvěda. Jen má o 2 páry nohou navíc a hlavu ve tvaru svěrače.

Tito milimetroví tvorové dokáží přežít v neuvěřitelně nepříznivých podmínkách a i proto je můžete najít vlastně po celém světě. A to i na pouštích a v jiných, pro život nepříznivých, lokalitách.

Želvušky na Měsíci

Možná se ptáte, jestli želvušky na Měsíci prostě neumřou. Některé pravděpodobně ano, ale jiné se stihnou dostat do stavu, který se nazývá anabióza. Želvušky se v podstatě stanou super-odolnými.

Zprávy z gamingu – Společnost Riot Games odtajnila novou hru – bude to klasická bojovka!

Díky tomu, že sníží objem vody v těle pouze na 3 procenta a přejdou do stavu, kdy využívají pouze 0.01 % energie, dokáží přežít i v extrémně nepříznivých podmínkách. Takže Měsíc je pro ně teoreticky místo, kde přežít dokáží. Známé jsou případy, kdy želvuška žila ve stádiu anabiózy až 120 let.

Normální životní cyklus želvušek ovšem trvá přibližně jeden rok. Na Měsíci ale mohou klidně vydržet opravdu dlouho, protože vákuum ani extrémně nízké teploty jim nedělají až tak velké problémy.

Roztomilí medvídci? Opravdu ne!

Internet zpopularizoval želvušky jako roztomilé, mikroskopické medvídky. Ale realita je úplně jiná. Želvušky za život nakladou 30 – 40 vajíček, která ale občas také rovnou snědí, aby doplnili energii. To dobří rodiče dělají jen málokdy. Navíc jsou vcelku nebezpeční i sami pro sebe.

Technologie – [TÉMA] Čínská společnost Xiaomi dobývá svět. Vlastníte některý z jejich produktů? Pojďme si některé z nich představit.

Jednou z potravin, které želvušky zbožňují, jsou jiné želvušky. Na Měsíci se ale žádné hody konat nebudou. Želvušky se budou muset přivést do stavu anabiózy a v něm jsou živočiši neaktivní. Dokáží sice přežít, ale rozhodně se nemohou replikovat nebo aktivně hledat potravu. K navrácení do původního stavu je potřeba hydratace, a jak je obecně známo, na Měsíci je voda celkem nedostatkové zboží.

Třeba nás ale želvušky nakonec překvapí a další generace astronautů je možná najdou za desítky let, jak klidně spí na neživém povrchu a čekají, až zaprší. Měsíc má každopádně nové obyvatele, kteří tam nějakou dobu ještě zůstanou.

Co číst dále?

Mastercard chystá velké projekty – budou platby přes kreditní kartu na blockchainu?

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno